Co robi laryngolog, jakie badania oraz zabiegi realizuje on w czasie swojej pracy.

Ciągłe problemy z zatokami, ból ucha czy podrażnienie krtani przeważnie skłaniają do szukania pomocy u lekarza. Na początku idzie się do internisty, który w większości przypadków zapisze odpowiednie lekarstwa i jego pomoc wystarczy w rozwiązaniu problemu.
natura


Jednak przy bardziej poważnych dolegliwościach może być niezbędne wybranie się do specjalisty, którym w tej sytuacji jest laryngolog. Generalnie otolaryngologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozą i leczeniem różnych schorzeń narządów które się znajdują w obrębie szyi i głowy (otolaryngologia). Zaliczają się do nich na przykład nos, uszy i zatoki, ale także krtań, przełyk i tchawica. Co ważne, lekarze z tą specjalizacją czasami zajmują się zaburzeniami pewnych, na przykład słuchu albo węchu.


http://www.pco-poznan.pl/
Author: COM SALUD Agencia de comunicación
Source: http://www.flickr.com


Do diagnozowania laryngolodzy mają do wyboru kilka rozmaitych metod, pozwalających na dokładne wyznaczenie powodów choroby. Lecz z najważniejszych i najczęściej robionych jest zdjęcie RTG głowy, które pozwala na szczegółowe zbadanie ułożenia kości czaszki i stanu zatok. W razie potrzeby laryngolog skierować może również chorego na wykonanie tomografii komputerowej. Laryngolodzy w czasie swojej pracy wykonują różne zabiegi i operacje. Często będzie to punkcja, to znaczy pozbycie się zalegającej w zatokach wydzieliny, u małych dzieci z kolei często wykonywane jest również usuwanie migdałków Poznań (www.pco-poznan.pl/zabiegi-otolaryngologia).
Przy poważniejszych problemach z zatokami może być potrzeba ich dokładnego oczyszczenia, a osobom które mają kłopoty z oddychaniem bardzo często prostuje się przegrodę.