Deklarację Intrastat muszą wypełnić tylko ci przedsiębiorcy, którzy przekroczą określone progi statystyczne

Jeżeli mamy firmę, która trudni się handlem z państwami członkowskimi Unii, to musimy składać formularze Intrastat. Jest to system, który zbiera informacje statystyczne dotyczące przewożenia towarów na terenie wspólnoty.


drukarki
Author: Cambodia4kids.org Beth Kanter
Source: http://www.flickr.com


Zgłoszenia Intrastat mamy obowiązek robić co miesiąc, jeżeli przekroczymy odpowiedni nakładki na progi wyznaczony przez ministerstwo. Trzeba tego terminu przestrzegać, gdyż jakiekolwiek spóźnienie będzie wiązało się z karami pieniężnymi http://intrastat.info.pl/index.php/oferta. Trzeba wspomnieć, iż zgłoszenia Intrastat możemy dokonać wyłącznie przez Net. Jeżeli pragniemy wykonać to analogowo, to będziemy musieli mieć odpowiednie zezwolenie, które bardzo ciężko otrzymać. Należy więc monitorować obrót, aby wiedzieć, kiedy osiągniemy odpowiedni próg i będziemy zmuszeni wypełnić deklarację.


Wszystkie potrzebne dane odnośnie wypełniania i składania formularzy znajdziemy na witrynie ministerstwa. Jeżeli nie wiemy, jakie aktualnie obowiązują progi, to tam właśnie trzeba szukać intrastat.info.pl/. Na witrynie Głównego Urzędu znajdziemy również wzory formularzy: deklaracja eac - znacznie->- sprawdź te propozycje - Intrastat przywóz oraz wywóz. Ministerstwo udostępniło też darmowy program, który tworzy formularze Intrastat w odpowiednim formacie. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, bardzo ułatwiające pozałatwianie tej sprawy. Deklaracja Intrastat przywóz i wywóz powinna być złożona oddzielnie.
Dobrze będzie pamiętać o tym i załatwić wszystko na czas, aby oszczędzić sobie nieprzyjemności ze strony urzędów.


Wysokości progów zmieniają się co roku. Trzeba więc śledzić rozporządzenia, żeby wiedzieć czy mamy obowiązek dokonać zgłoszenia czy jednak nie.