Do czego jest obecnie używane szkło, podstawowe odmiany tego bardzo popularnego materiału

Jednym z najdawniej używanych przez człowieka materiałów jest szkło. Ludzie korzystają z jego właściwości już od wielu tysięcy lat, w przyrodzie szło można było znaleźć w miejscach uderzenia piorunów czy w pobliżu wulkanów. W końcu nauczyli się je wytwarzać, a setki lat poprawiania techniki dało to, co obecnie mamy, czyli kilkadziesiąt rodzajów i odmian szkła. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane jest zwykłe okienne szkło. Jest ono stosunkowo tanie, zapewnia odpowiednie parametry termiczne i wytrzymałościowe, i jest podstawowym materiałem używanym właśnie przy produkcji okien.

Wadą tej odmiany szkła jest to, że po rozwaleniu tworzy niebezpieczne, ostre krawędzie, z tego też powodu zarówno podczas jego obróbki jak i codziennym użytkowaniu trzeba uważać. Wady tej nie ma szkło hartowane, powstałe w wyniku ogrzewania a później szybkiego ochłodzenia tafli szklanej. Dzięki temu zmienia się struktura wewnętrzna, dając duży poziom wytrzymałości na mechaniczne uszkodzenia. Ten rodzaj szkła cieszy się ogromną popularnością w budownictwie, niezwykle elegancko wyglądają na przykład szklane schody, balustrady czy daszki ochronne nad drzwiami.

szkło
Source: http://www.flickr.com
Inną rodzajem szkła bezpiecznego i odpornego na mechaniczne uszkodzenia jest szkło laminowane. Laminowanie szkła polega na tym, że między dwoma taflami ze szkła jest umieszczona przezroczysta folia (więcej w temacie tutaj). Po złączeniu wszystkiego nawet nie można zobaczyć, że element złożony jest z trzech warstw, a jego parametry ukazują się w pełnej krasie dopiero wtedy, jak coś się zdarzy. Przedmioty wykonane z laminowanego szkła nie będą się rozpadać na drobne kawałki, a pozostają sklejone z folią, przez co są dużo bardziej bezpieczne przy jakiś wypadkach.Poza typowymi zastosowaniami w oknach samochodów czy domów jest również często używanym materiałem dekoracyjnym. Do dekorowaniu często się przykładowo stosuje szkło grawerowane (więcej szczegółów na ten temat). Grawery wykonuje się za pomocą laserów, umożliwiających wykonanie precyzyjnych i dokładnych motywów, a oprócz płaskich tafli bardzo często technika ta jest używana przy różnorakich kieliszkach, butelkach czy wazonach.