Jak się projektuje wydajne i co najważniejsze dobrze zabezpieczone komputerowe centrum danych.

Bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej odgrywa we współczesnym świecie coraz większą rolę. Od komputerów zależy coraz więcej, na nich trzyma się ważne firmowe i prywatne dane, na nich również działają programy, służące do rozrywki i pracy. Dla niejednej firmy nawet godzinna przerwa w dostępie na przykład do pakietu może przynieść straty oceniane nawet na dziesiątki tysięcy złotych, trudno się więc dziwić, że odpowiednie zabezpieczenia mają coraz większy priorytet.

więcej szczegółów
Author: Southbank Centre
Source: http://www.flickr.com
Doskonale to zresztą widać po cenach profesjonalnych serwerów, jak ceniona będzie jakość i bezpieczeństwo - maszyna złożona z podzespołów najlepszych jakościowo, z dyskowymi macierzami i zdublowanymi najważniejszymi układami potrafi kosztować więcej niż dobrej klasy samochód. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także rozwiązania w chmurach obliczeniowych, wtedy nie ma konieczności kupowania swojej maszyny, ale korzysta się z zasobów firmy, która chmurę dostarcza, tym sposobem nie trzeba inwestować w drogi i wymagający odpowiedniej obsługi sprzęt, a można się skupić na prowadzeniu biznesu.Bardzo duże znaczenie w dzisiejszym świecie informatycznym odgrywają także data center, które się zajmują obsługą internetu. Miliony stron muszą gdzieś funkcjonować, a niektóre z nich potrzebują naprawdę wydajnego sprzętu, więc bierze się wtedy do pracy nawet do kilkuset komputerów jednocześnie (szerzej na ten temat na tiktalik). Typowe data center umieszczone jest w budynku z dobrą ochroną, ma liczne zabezpieczenia na wypadek pożaru albo zalania, a sprzęt w nim ma bardzo dobre parametry.

komputery
Author: Toronto Mini Maker Faire
Source: http://www.flickr.com
Niezwykle istotnym aspektem działania takiego klastra komputerowego jest wydajność, bo równolegle może pracować sporo komputerów. Do jej optymalizacji często się używa specjalne oprogramowanie, pomagające zarządzać rozdziałem obciążenia na poszczególnych komputerach. Zainstalowany loadbalancer w inteligentny sposób potrafi znaleźć najmniej obciążony serwer i do niego skierować przypływające zadania, dzięki czemu unika się przeciążania jednych komputerów i bezczynnej pracy innych.