Jakie dokumenty powinniśmy zachować i na jak długi czas?

Zdarza się, że zajmują zbyt wiele miejsca w szafie. Z wielką przyjemnością chcielibyśmy je wyrzucić na śmietnik. Nie można jednak tego zrobić, bo wiele dokumentów należy zachować przez konkretny czas.
niszczarka
Author: Neal Jennings
Source: http://www.flickr.com
Pity, karty gwarancyjne, dokumenty z banków, umowy o pracę a także zaświadczenia lekarskie... Ilość papierków wzrasta z roku na rok. I choć nas drażnią nie możemy się ich po prostu pozbyć. Byłoby to niemądre posunięcie. Zawierają przecież nasze dane osobowe. Co więcej, zgodnie z prawem niektóre z nich mamy obowiązek zachować przez wyznaczony czas. Niszczenie dokumentów przed jego upływem grozi karą albo innymi sankcjami. Na przykład pity należy trzymać przez okres pięciu lat. Jeśli brakowanie dokumentów nastąpi wcześniej, możemy mieć kłopoty z fiskusem. Nigdy >> sp-edukacja.pl/ nie wiadomo, kiedy przydadzą nam się zrobione wcześniej badania lekarskie. Warto założyć teczkę, w której będziemy składować wszelakie wyniki badań. W efekcie zawsze będą w określonym miejscu i odpowiednio uporządkowane. W jaki sposób powinno przebiegać utylizowanie dokumentów? Po pierwsze zróbmy to z rozmysłem. Nie wyrzucajmy ich do kosza. Ktoś bowiem może je znaleźć i wykorzystać w niecnej intencji. Niszczenie dokumentów należy przeprowadzać mądrze. Dobrze będzie je spalić ewentualnie podrzeć. Jeśli mamy niszczarkę, wówczas zaoszczędzimy wiele czasu. Brakowanie dokumentów zajmie nam tylko chwilę. Więcej czytaj tu: http://www.destroy.pl/.umowy
Author: 5of7
Source: http://www.flickr.com
W czasie robienia porządków nie wolno wyrzucać nawet paragonów. Są one bowiem podstawą do późniejszej reklamacji. Szczególnie, jeżeli dotyczą one drogiego sprzętu. Jeśli zakupiliśmy tylko buty, również nie wyrzucajmy paragonów. Niszczenie dokumentów, potwierdzających kupno nie jest tutaj wskazane. Nigdy nie wolno nam pozbywać się umów o pracę, świadectw pracy, zaświadczeń etc. Gdy będziemy zmieniali pracę, okażą się szczególnie potrzebne. Analogicznie może się stać za kilkadziesiąt lat, kiedy będziemy się ubiegać o przejście na emeryturę. Wszelkie umowy będą wtedy na wagę złota! W tym wypadku utylizacja dokumentów byłaby niemądra. Ostatnią, jednak nie mniej istotną rzeczą jest dbanie o to, aby nasze dane osobowe nie dostały się w niepowołane ręce. Nigdy nie wiadomo, jak wykorzysta je osoba, która je przez przypadek znalazła. Dbajmy zatem o nasze domowe archiwum i skrupulatnie je uzupełniajmy. Z pewnością źle na tym nie wyjdziemy!