Jeżeli wzięliśmy udział w kolizji drogowej, to dobrze będzie znać własne przywileje

Jeśli jako kierujący pojazdem wzięliśmy udział w stłuczce nie z naszej winy, to przysługuje nam zadośćuczynienie. Dobrze będzie mieć w pamięci, iż odszkodowanie to musi być opłacone z polisy sprawcy wypadku.
szkoda z oc sprawcy
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Jak widać, ciągle mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak prawidłowo dochodzić swoich przywilejów.


Należy mieć w pamięci, że jeżeli wypadek spowodowała inna osoba, to przysługuje nam wypłata odszkodowania z OC winnego. To jego ubezpieczenie pokryje naprawę uszkodzeń. Nierzadko jednakże ubezpieczyciele nadmiernie utrudniają proces uzyskania odszkodowania, warto zatem znać własne prawa. Znakomitym rozwiązaniem może być zajrzenie do Netu. Wystarczy włączyć wyszukiwarkę oraz wpisać określone słowo kluczowe, aby uzyskać multum wartościowych wyników z adresami witryn, gdzie sprawdzimy, jak powinna zostać zapłacona szkoda z OC sprawcy - szkoda z oc sprawcy.


Jeżeli nie zapomnimy o kilku podstawowych zasadach, to sprawy z pewnością uda się załatwić o wiele prędzej. Po pierwsze należy ustalić kto jest sprawcą, ponieważ jedynie w takim przypadku dokonana zostanie wypłata odszkodowania z OC tej osoby. Jeżeli winny wypadku nie chce podpisać się pod oświadczeniem, to trzeba wezwać policję, która zakończy różnicę zdań. Potem powinniśmy poinformować spółkę ubezpieczeniową winnego o zaistniałej szkodzie oraz ustalić jej rozmiar. Będziemy mieć do wyboru dwie możliwości – albo auto powróci do stanu sprzed wypadku albo otrzymamy gotówkę do ręki. Wybór należy do nas - wypłata odszkodowania z oc.
Dobrze będzie mieć w pamięci, iż opłacona szkoda z OC sprawcy w jakimkolwiek stopniu nie wpływa na nasze ubezpieczenie lub wielkość składki.


Warto zatem poznać własne prawa. Spowoduje to, że prędko załatwimy kwestie formalne i unikniemy niemiłych niespodzianek.