Metoda na powiększenie sprzedaży

Nowoczesny handel został zdominowany poprzez reklamę. Nierzadko wydaje się że wyprzedawany produkt jest mniej istotny niż to, w jaki sposób zostanie zademonstrowany. Można niekiedy odnieść wrażenie że więcej werwy wkłada się w wypromowanie artykułu aniżeli w sam produkt.

przeceny
Source: blog.inspira.com
To spece od reklamy głowią się nad tym, jakim sposobem skutecznie przyciągnąć nabywców. Interesującym zjawiskiem jest to, że w owej dziedzinie dominują swoiste mody, określone strategie przez jakiś czas stają się bardziej popularne niż inne. Przykładem może być w tym przypadku masowo wykorzystywany system tzw. zakupów grupowych. Polega on na tym, iż mocą szczególnych umów (przykładowo z portalem internetowym), po zebraniu odpowiedniej liczby osób, nabywcy mogli skorzystać ze znacznych obniżek okazując stosowne kupony rabatowe w postaci elektronicznej (poznaj ofertę). Taki sposób marketingu - jak donoszą programy ekonomiczne - odchodzi pomału w niepamięć. Konsumentom taki sposób robienia zakupów po prostu się znudził.
Inną strategią stosowaną do zwabienia konsumenta w nasze progi może być wykorzystanie rozmaitych świąt. Klasycznym przykładem może tutaj być dzień św. Walentego. Już kilka tygodni przed owym świętem - prawie w każdym lokalu usługowym - oferowane są kupony rabatowe do wykorzystania we dwoje. Najczęściej w ten sposób promowane są usługi restauracji albo sklepów z artykułami drogeryjnymi. Dla niego upust na środek łagodzący po goleniu, dla niej - powiedzmy - rabat na jakiś zmysłowy zapach. Wykorzystywanie tego typu sposobności stało się już standardem.

wyprzedaże
Zachodzi pytanie, czy takowe akcje promocyjne w których oferowane są kupony rabatowe (w jakiejkolwiek postaci) są dochodowe. Może być pewnym zaskoczeniem, ale zyski ze sprzedaży promocyjnych są znacznie większe od sprzedaży typowej tegoż samego artykułu . Mym sądem wyjaśnienie tego - zadziwiającego na pierwszy rzut oka - zjawiska jest nadzwyczaj proste. Ludzie mają w swej naturze chęć do polowań. Ongiś polowaliśmy na zwierzęta, obecnie na różnego typu okazje (link do strony). Ma tu duże znaczenie pragnienie rywalizacji. Mamy przy tym często złudne wrażenie że coś zdobyliśmy, co zawsze jest przyjemne (nawet jeżeli jesteśmy świadomi tego iż jesteśmy łagodnie manipulowani).