Na który projekt budynku się zdecydować?

Zaczynając poszukiwanie w folderach wyśnionego domu, należy liczyć się z tym, że mnogość czynności, jakie standardowo przeprowadza architekt przygotowujący koncepcję będziemy musieli zrobić samemu. Konsulting i wiedza projektanta jest jednym z fragmentów, z których świadomie rezygnujemy, stawiając na zakup typowej dokumentacji.


Budowa budynku według projektu z katalogu ma rzecz jasna swe odzwierciedlenie w niższych kosztach dokumentacji. Mowa tu głównie o wykonaniu analizy wstępnej własnych wymogów i możliwości i ocena możliwości inwestycyjnych posiadanej parceli. O ile to ostatnie zadanie jest w zasadzie względnie proste, o tyle , zadanie pierwsze jest nieomal tak samo istotne, jak skomplikowane (zatem bardzo).

projekty firmy Krajobrazy
Author: Röben
Source: Röben
Zastanów się nad potrzebami a także możliwościami lokatorów domu. (http://studiokrajobrazy.pl/kategoria/z-wejsciem-od-poludnia) Należy przyjrzeć się metodzie funkcjonowania własnej familii, jej rytmowi dziennemu, ilości potrzebnej przestrzeni, zaś potem oddzielić od tego nawyki "blokowe", wypływające z niedostatku miejsca, przymusu kompromisów oraz przyzwyczajenia się do pewnych dyskomfortów oraz ograniczeń. W praktyce wygląda to taki sposób, iż dosyć często na przykład pan domu, który jest zapalonym majsterkowiczem, w ciasnym gniazdku mieści się na niemal cudem wygospodarowanym biureczku o wymiarach 100×60 cm, niemal za szczyt szczęścia uzna wygospodarowany zakątek 2×2 m w garażu. Choć autentycznym spełnieniem jego potrzeb będzie dopiero grzany warsztat, jaki pozwoli mu rozwijać pasję oraz cieszyć się nią bez żadnych barier.


Podobnie rozważanie sprawy wielkości i rozmieszczenia pokojów dziecinnych winno zacząć się od odpowiedzi na pytanie, ile w rzeczywistości czasu dzieci będą spędzały w swoich pokojach a także co będą tam robiły, bowiem jeśli większość ich działalności w domu i tak toczyć się będzie w strefie dziennej, to może zamiast szukać planu z olbrzymimi alkowami, należałoby raczej skupić się na takich z rozbudowaną strefą salonu.

Taka analiza powinna dotyczyć dokładnie wszelkich aspektów życia rodziny. Jak często jeździmy na zakupy? Czy starczy nam większa lodówka, gdyż w sklepie i tak jesteśmy codziennie powracając z pracy, czy może pragniemy spiżarki, w jakiej wygodnie można zmagazynować artykuły nabyte na dwa tygodnie? O tych wszystkich sferach powinniśmy pomyśleć wystukując w przeglądarce frazę: projekty domów parterowych z garażem.