Technologia ułatwia znacząco życie

Świat pędzi na naszych oczach, bierzemy udział w tym wyścigu. Jeszcze do niedawna byliśmy zachwyceni przedmiotami, które dzisiaj są już przestarzałe. Obecnie, lubimy przeglądać rankingi typu „10 rzeczy, które pragnąłeś mieć w latach dziewięćdziesiątych”, tak jak gdyby z jednej strony, czujemy sentyment, z innej zaś, nie jesteśmy w stanie wyjść z podziwu, jak wiele rzeczy uległo zmianie.
Odkładając jednak na bok wspomnienia zdajemy sobie sprawę, iż rozwój szczególnie
Budowla w centrum miasta
Author: Robert Linsdell
Source: http://www.flickr.com
ma wpływ na nasze bardziej udane życie, lepszy komfort funkcjonowania. Zwłaszcza dobrze widać to w zakresie coraz bardziej zaawansowanym budownictwie. Przykładem inteligentny budynek.Dom tego rodzaju, jak sama nazwa wskazuje odznacza się niezwykle wysoko zaawansowaną technologią, co oznacza, iż wyposażony jest w różnego rodzaju modele detektorów i czujników. Nad wszystkim panuje zaawansowany system zarządzania, panuje on nad każdą instalacją (przykładowo, nad systemem wentylacji).

Dzięki informacji zwrotnej, budynek
Budynek mieszkalny
Author: Phillip
Source: http://www.flickr.com
właściwie reaguje na zmieniające się środowisko wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Wpływa to na jakość mieszkania w takim miejscu – poprawia się funkcjonalność, bezpieczeństwo i komfort, a jednocześnie zmniejszone są koszty eksploatacji i modernizacji (link). Dodatkowo, znacznie zminimalizowana jest emisja szkodliwych zanieczyszczeń. Wszystkie te udogodnienia i nowoczesne rozwiązania nie wpływają negatywne na osoby żyjące w tego typu budynku.

Pomysł na projekt takiego mieszkania pojawił się w latach 70. w USA. Pochodzi on z systemów kontroli produkcji zautomatyzowanej, a także z dziedziny optymalizacji środowiska rozwoju roślin (polecana witryna). Ulepszona technologia i bardziej nowatorskie rozwiązania, które zostały stworzone do końca lat osiemdziesiątych, umożliwiły skonstruowanie systemów zarządzania budynkiem w celach prywatnych, mieszkaniowych czy biurowych.

System zarządzania budynkiem, po angielsku Building Management Systems (BMS) w największej ilości przypadków znajduje zastosowanie w przestrzeniach biurowych, różnych instytucji czy w pomieszczeniach przemysłowych. Pole działalności tego systemu to zdecydowanie kontrola, integracja, monitorowanie i optymalizacja. Jednocześnie ważne jest raportowanie najbardziej znamiennych niedopatrzeń, jakie mogą się pojawić w czasie korzystania z takiego budynku.