W pewnych sytuacjach grunt potrzebuje zagęszczenia przed rozpoczęciem pracy, wykorzystuj właściwe metody

W sytuacji, gdy podejmie się decyzję o wzniesieniu jakiegoś budynku albo obiektu, niezbędna staje się analiza stabilności podłoża. Ma to wielkie znaczenie dla wytrzymałości budynku, który ma w określonym miejscu powstać, jak także dla bezpieczeństwa jego zamieszkiwania, więc nie można tego bagatelizować. W chwili, kiedy analiza wykaże, że podłoże jest mało stabilne, nieodzowne okazuje się wzmocnienie gruntu.

Zadbaj o mocny gruntJuż podczas kupna terenu pod dom lub odmienny obiekt, trzeba zwracać uwagę na parametry gruntu oraz potencjalną konieczność jego wzmocnienia. Ogromne znaczenie ma tutaj rodzaj podłoża, jak także oddziaływanie czynników hydrologicznych. W sytuacji, kiedy grunt jest piaszczysty i sypki, trzeba przeprowadzić specjalistyczne prace związane z zagęszczeniem podłoża. Istnieje kilka skutecznych metod zwiększenia gęstości gruntu, co pozwala dobrać metodę najlepszą dla danego przypadku.

Konieczna jest stabilizacja gruntów odpowiednią metodą

grunt rolny
Author: Dimitris Siskopoulos
Source: http://www.flickr.com
W przypadku gruntów piaszczystych pod małymi obiektami uznaną metodą zagęszczania jest ubijanie. Bazuje ono na moczeniu gruntu niewielką ilością wody i sukcesywnym ubijaniu go przy wykorzystaniu ubijaków ręcznych lub mechanicznych. Jeżeli uważa się, że to za słabo lub - serwis internetowy - grunt jest nazbyt zawilgocony, można zagęszczać podłoże przy zastosowaniu żwiru albo drobnych kamieni. Popularnością cieszy się także zastosowanie zastrzyków z zaprawy cementowej aplikowanej do gruntu pod ciśnieniem. Tak samo wprowadza się do gruntu związki chemiczne, jak mieszaniny ze szkłem wodnym albo polimerami. Więcej na spoiwex.pl.

W szczególnych sytuacjach mocne zagęszczanie gruntów

Grunty zagęszcza się także z zastosowaniem profesjonalnych mieszanek, które pod ciśnieniem wprowadza się do gruntu. Podobne działania pozwalają zabezpieczyć nawet szczególnie sypkie oraz niestabilne grunty. Zagęszczanie gruntów znajduje zastosowanie przy inwestycjach budowlanych oraz hydrologicznych, jak też podczas budowy dróg. Z powodzeniem bywa stosowane podczas tworzenia wałów przeciwpowodziowych, które muszą wyróżniać się szczególną trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Trzeba wspomnieć, że stabilizacja gruntów jest bardzo ważnym dla bezpieczeństwa aspektem i nie wolno go lekceważyć. W sytuacji, kiedy chce się przeprowadzić takie działania we własnym ogrodzie lub na działce pod dom, należy zatrudnić specjalistów.