Wizualizacje 3D - niewątpliwie jedna z najpopularniejszych konfiguracji odwzorowywania obiektów

Dobrze wszystkim znane chińskie porzekadło mówi, iż jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słow. Współcześnie, owa „maksyma” nabiera wyjatkowego znaczenia.


Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka.


wakacje - malunek
Author: Michal Goszczynski
Source: http://www.flickr.com


3d
Author: Philippe Put
Source: http://www.flickr.com
|ALT=filtry|TITLE=bank]
Chociaż tradycyjna fotografia nadal ma się całkiem nieźle, to z wolna rośnie jej pod bokiem poważna konkurencja, czyli wizualizacje 3D. Warto zadać pytanie: co kryje się pod przywołanym pojęciem? Najprościej mówiąc to, trójwymiarowe odwzorowania przeróżnych obiektów, które znajdują niesłychanie szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Stanowią - jak łatwo można się zorientować - niezbywalny „element” w pracy projektanta, niezależnie od tego co tworzy: budowlę czy przedmiot codziennego użytku. Ich niewątpliwym walorem jest przejrzystość. Umożliwiają obejrzenie jeszcze nieistniejącego obiektu z ze wszystkich stron a także zrobienie niezbędnych poprawek już w fazie planowania. Co więcej - co nie bez znaczenia są stosunko tanie, szybkie i łatwe w realizacji. Należy w tym miejscu zauważyć, również czym jest modelowanie 3D. To kreowanie i przekształcanie trójwymiarowych obiektów geometrycznych.


Wyróżniamy cztery główne sposoby modelowania, a mianowicie: projektowanie komputerowe przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, skanowanie przedmiotów, modelowanie proceduralne oraz modelowanie fizyczne. Największą popularnością cieszy się pierwsza z wymienionych wyżej technik.